1. Етапи на пролетно почистване
2. Килими
3. Мебели
4. Пердета
5. Прозорци
6. Подове и тавани
7. Радиатори
8. Врати
9. Растения
10. Почистване на килера
11. Преподреждане на шкафчетата
Пролетното почистване е традиция и има защо – пролетта е най-подходящото време за освежаване и преподреждане на дома. Въпреки че обикновено следваме празничния календар, за да се погрижим за почистването преди Великден, идеалното време по-скоро трябва да се съобразява с външните температури. Пролетното почистване е много по-ефективно, ако се случи през март или когато градусите започнат постепенно да се покачват.
В повечето случаи, процесът отнема повече от седмица, особено ако живеете в къща. Ако искате да изпълните всички задачи в по-кратък срок от време е нужно да въведете ред. Започнете със стаите, които се нуждаят от най-много работа като баня, кухня и килер, оставяйки по-малките задачи за по-късен етап.
Друг полезен съвет е да започнете отгоре надолу - ако започнете с гардероба, също трябва да обърнете внимание на всичките шкафчета и кътчета в него, а след това да продължите с врати, прозорци и т.н.
Изкарайте всичко нужно за почистването преди да започнете, започвайки с прахосмукачката, тъй като тя ще е полезна в голяма част от етапите.
Всеки има различни стилове на почистване, както и всяка къща се нуждае от различен вид поддръжка. Въпреки това, препоръките в тази статия ще направят пролетното почистване по-бързо и лесно, покривайки всяко едно кътче.
Чистенето на килими би било по-лесно с прахосмукачка без торбичка, чийто пластмасов контейнер разделя праховите частици от въздуха. Този тип уреди събират дори най-малките частици, а някои модели дори имат специални аксесоари за събиране на косми от домашни любимци.
Почистването на килима трябва да включва и двете му страни, за да се премахнат всякакви видове замърсявания. Това е особено важно за предотвратяване появата на акари, които се крият именно в килими, матраци и пердета.
Тук също може да използвате прахосмукачка, като за предпочитане е ръчен модел, с който да се погрижите за трудно-достъпните места като рафтове или затънтени ъгълчета. Хоризонталните повърхности събират прах повече от вертикалните и това е валидно за всякакви повърхности.
Завесите са сред първите неща в къщата, които трябва да се изперат. Изгладете ги след прането, за да изглеждат безупречно. Дори да ви се струва безкрайна работа, ютията с парогенератор може да облекчите тази задача. Силната и непрекъсната парна струя помага да изглаждате бързо всякакъв вид материи, спестявайки време за други домашни задачи.
Когато миете прозорци не пренебрегвайте дограмата или дървената рамка. Първото почистете с влажна кърпа, като използвате професионални продукти или разтвор от сода бикарбонат и вода, след което можете да използвате суха кърпа, за да премахнете последните следи от мръсотия.
Може да използвате прахосмукачка със специално разработени накрайници за твърди повърхности, за да почистите пода ефективно. Правилото за започване отгоре надолу важи и тук – от тавана към пода.
Прахът, който се събира между ребрата на радиатора може да се махне с помощта на сешоар. След това съберете падналите остатъци с прахосмукачка.
Вратите може да се нуждаят от смяна на пантите. Избягвайте да ги почиствате с вода, а използвайте специален препарат за дърво.
Прахът, който се наслагва върху листата на растенията вкъщи може да се махне под душа с много гореща или много студена вода. Друг вариант е да използвате спрей бутилка с вода и след напръскване на листата да ги избършете с леки движения.
Старите и счупени вещи трябва да напуснат килера. Използвайте ръчна прахосмукачка, за да съберете праха и мръсотията, натрупана по рафтовете. За край избършете повърхностите с навлажнен парцал и оставете да изсъхне.
Сортирайте дрехите и вижте какво ще задържите, с какво ще се сбогувате и какво ще дарите. Също така може да пренаредите дрехите според сезоните, като държите в гардероба само сезонни дрехи. Не ги връщайте обратно преди да почистите рафтовете и да сложите текстилен ароматизатор или торбички с лавандула, които ще държат насекомите далеч.