Прекарваме все по-голяма част от ежедневието си на закрито и ако хигиената у дома е признак за тревожност, то какво да кажем за въздуха… За поддържане на оптимално качество на въздуха е от съществено значение да се гарантира, че влажността в къщата е в нормални граници.
Влажността се характеризира с количеството водна пара във въздуха и зависи от температурните разлики между определено помещение и външната среда. Например, когато през зимата външната температура е много по-ниска от вътрешната, влажността на въздуха се увеличава. Водна пара може да се отделя и в резултат на готвене, взимане на душ или гладене. Видове влажност Влажността на въздуха съществува в три вида: абсолютна, максимална и относителна. Стойностите се измерват автоматично с инструменти като влагомер, който в днешно време е интегриран в повечето цифрови часовници за апартаменти и предоставя приблизителна оценка на влажността на въздуха в помещението. · Абсолютната влажност е действителното количество водна пара в обем въздух. Този тип влажност дава представа дали едно помещение е твърде влажно или твърде сухо. Абсолютната влажност се измерва в грамове вода на кубичен метър въздух. · Максималната влажност представлява най-голямото количество пари, които могат да съществуват в обем въздух. При преминаване от абсолютна към максимална влажност, водната пара се кондензира. Придружена от високи температури (например в летните периоди), този тип влажност ще увеличи количеството пари, събиращи се по стените. Измерва се в грамове вода на кубичен метър въздух и в милиметри на живачен стълб. · Относителна влажност се изчислява се като процентно съотношение между количеството водна пара, съдържащо се в обем въздух, и количеството въздух, което би наситило подобен обем въздух. За най-точно изчисление, максималната и абсолютната влажност трябва да се изчисляват при една и съща температура на въздуха.
При липса на подходяща вентилация, тези капки вода от въздуха достигат до белите ни дробове.
· Ако външната температура е над 20 °C, влажността вътре не трябва да надвишава 60%. · При температура между 10 – 20 °C, влажността в помещенията не трябва да бъде под 50%. · Ако външната температура е между 0 - 10 °C , влажността трябва да бъде под 45%. Един от случаите, в които наличието на излишна влажност е допустимо (максимум 80%) е в стая с недоносено бебе. Най-важното в този случай е редовното проветряване, за да се избегне развитието на бактерии. Ако не сте сигурни дали едно помещението е твърде сухо или прекалено влажно, има някои признаци, по които да установите това: · Усещането за влажен въздух е признак за твърде много влага. · Сърбеж на носа е често срещано явление при помещения с ниска влажност. · Наличието на мухъл и/или специфична миризма е сигнал за твърде много влага. · Сухота в областта на шията, устните и носа, суха кожа, както и усещане за жажда са все признаци за ниска влажност на въздуха около вас.
При резки температурни амплитуди, влажността на дома трябва да се адаптира към външната температура. Въпреки че препоръчителната стойност на влажността на въздуха в помещенията трябва да бъде между 40% и 60%, специалисти препоръчват корекции, както следва:
Учени неколкократно са достигали до извода, че излагането на мухъл значително увеличава риска от алергии и астма, особено сред деца и хора с дефицит на имунната система. По-продължителното излагане може да доведе и до умора, липса на концентрация и главоболие. Резките амплитуди във влажността на въздуха оказта обаче най-сериозно влияние предимно на бебетата. Педиатрите препоръчват поддържането на около 55% влажност със стайна температура между 18 – 22 °C. Липсата на достатъчно влажен въздух може да доведе до появата на кашлица при малки деца, както и до първите признаци на бронхит. Необходимо е постигането на баланс с достатъчно висока влажност, за да се намали риска от развитие на алергии и заболявания на дихателната система, но достатъчно ниска, за да се предотврати развитието на плесен.
Макар да не е видим елемент, с времето влажността на въздуха оказва значително влияние върху качеството на живот. Затова е препоръчително да обръщаме повече внимание на този елемент от средата си.
Също така, резките промени във влажността на въздуха благоприятстват развитието на грипен вирус, благодарение на мократа среда, удължаваща живота му.
Основните предимства на овлажнителя включват: - Повишава нивото на влажност на въздуха до нормално ниво; - Автоматично разпознава момента, в който влажността е под оптималното ниво и започва да разпространява изпарения; - Не издава звук; - До 90% рециклируеми материали в зависимост от избрания модел. Овлажнители за детската стая
Прекалено сухият въздух се характеризира с влажност между 0-30% и оказва неблагоприятен ефект както върху тялото, така и върху дома ви. Най-осезаемо той се усеща през студените периоди и може да причини изсъхване на носната лигавица, раздразнение и/или изсъхване на кожата, както и появата на различни алергии.
От гореизброените ефекти, изсъхването на носната лигавица е най-сериозното състояние. Липсата на влажност на такова ниво увеличава възможността от развитие на инфекции и болести на дихателната система.
Развитието на грип, например, включва суха среда като задължително условие, тъй като е предпочитана от микробите за по-бързо разпространение.
Други негативни последствия включват появата или влошаването на някои симптоми като:
- астма, бронхит, синузит;
- обезводняване;
- възпалени очи;
- сух врат;
- раздразнение;
- екзема;
- сърбеж по носа и кожата;
- затруднено дишане;
- появяване на малки цепнатини по кожата в зоната на лакти, колене или пети.
Последиците в дома също не трябва да се пренебрегват. Сухият въздух може да причини пукнатини по стените и дървеният материал, ако има такъв вкъщи. Ниската влажност е особено неприятна за растенията и може да доведе до тяхното изсъхване и умиране.
Първата стъпка към предотвратяването на сухотата във въздуха е проверката на влажността. Голяма част от цифровите часовници имат вградени уреди за измерване.
Вторият етап е постоянната вентилация на стаите, проветрявайте ги дори и по три пъти на ден! Друг трик, с който да подпомогнете възвръщането на влагата в помещение е слагането на чаша вода на радиатора. Така водната пара се увеличава и процентът на влажност се вдига с няколко процента. Този трик, обаче, помага за вдигане на влажността само с няколко процента.
В случаи на прекалено сух въздух е препоръчително да използвате овлажнител за въздух. Независимо дали със силата на студен или топъл въздух, уредът увеличава процента влажност в помещението без да навреди на здравето на семейството.
Как помага овлажнителят?
Този тип уреди премахват водната пара във въздуха, поддържайки оптимално ниво на влажност. Някои устройства допълнително дезинфекцират и пречистват водата, като по този начин предотвратяват разпространението на бактерии.
Централното отопление или използването на електрически радиатор може да сведе влажността на въздуха в детската стая до под 40%. Това би могло да доведе до здравословни проблеми или влошаване на съществуващи симптоми.
Тази част от вашия дом е може би основното място за поставяне на овлажнител, особено през в първите месеци на бебето, когато имунната система все още се развива. Задавайки настройка за поддържане на 55% влажност (оптималната стойност за подрастващи), вие осигурявате нужната среда, за да бъде мъничето ви здраво.
Как да разберете, че влажността е достигнала прекалено високо ниво? В допълнение към наличието или миризмата на мухъл, ето и други признаци за високи нива на влажност: - появата на климатичен дискомфорт (студено е, въпреки че температурата е подходяща); - бързо влошаване състоянието на мебелите, стените или домакинските стоки; - появяват се първите признаци на мухъл и мазнини; - нарастващ брой насекоми в домашни условия; - домакинските уреди не работят правилно; - изгниване на дървени повърхности и мебели; - поява на дихателни нарушения. Как да се отървете от излишната влага? Едно от първите неща, които може да направите, е да слагате капака на тенджерата или тигана, когато готвите. Така не позволявате на парата да се разпространи в къщата. Също така, не забравяйте да затворите вратата към кухнята и да отворите прозореца. Избягвайте сушенето на дрехи в къщата доколкото е възможно. Този навик може да бъде определящ фактор за появата на прекомерна влага и след време води до изпотяване. Ако нямате сушилня за дрехи, помислете за закупуването на такава – наличието на такъв уред в домакинството ще помогне да запазите семейството си здраво. Друг съвет е да избършете веднага щом разлеете течност, независимо дали става въпрос за обикновена чаша вода или чаша кафе. Важно е да знаете, че тези трикове помагат за намаляване влажността на въздуха в помещението само с няколко процента. Ако термохидрометърът показва високи стойности като над 70%, единственият шанс да понижите влажността е с помощта на обезвлажнител. Как осъзнавате, че имате нужда от обезвлажнител? Има няколко признака, които потвърждават излишна влага и необходимостта от намеса като: - наличие на мухъл в ъглите на помещения с външна стена; - наличие на мухъл зад мебелите; - мокри на допир стени; - затруднено затваряне на дървени врати; - поява на влага върху рамките и стъклата на прозорците; - специфична миризма, влага и плесен; - паркетът е повдигнат в ъглите
Другата крайност – прекалената влажност – може да причини инфекции на дихателните пътища като ринит, фарингит или възпаление на сливиците. Различни последици включват появата на различни микроби, плесен и мухъл, който може да се разрасне зад големи мебели или под паркета у дома.
Влажност над 70% е опасна за хора с туберкулоза – допълнителната водна пара в по-продължителен период от време води до намаляване на имунитета и развиване на инфекции.
- Не сушете дрехи вкъщи; купете сушилня за дрехи, ако нямате балкон. - Поставяйте капака, докато готвите и помнете да отваряте прозореца и включвате абсорбатора. - Използвайте бои и вар против влага и мазнина. - Проветрявайте банята след душ. - Проветрявайте спалнята два пъти дневно: след ставане сутрин и преди лягане вечер. - Оставяйте вратите на стаите отворени, когато отсъствате за по-продължителен период от време. - Откажете се от големи килими. - Вземете обезвлажнител или овлажнител в зависимост от нуждите на вашия дом. - Гледайте растения вкъщи - те абсорбират излишната влага и спомагат за свеж въздух. Както прекомерната влажност, така и липсата й влияят върху здравето ви и това на хората около вас. Ако следвате простите принципи, ще можете да поддържате оптимално ниво на влажност на въздуха и по този начин да се грижите за доброто на семейството и къщата.
Ако се придържате към описаните по-долу съвети, нивото на влажност в дома ви ще остане в нормални граници. Ето какво трябва да направите:
В изпълнената с изпитания 2020г. един основен проблем за живота в големия град отново излезе на преден план - мръсният въздух. Как да предпазим домовете си от него и как може да подобрим живота вкъщи, вижте в тази статия тук.
Научете повечеКачеството на въздуха, който дишаме у дома е от съществено значение за нашето здраве. Подготвили сме 9 практични и ефективни решения, които значително ще подобрят вашия начин на живот. Прочетете за тях!
Научете повечеИма ли зависимост между чистия въздух и това как се отразява на качеството ни на сън? Разберете всичко важно по тази тема и как може да подобрим съня си, като използваме продуктите на Philips!
Научете повечеПречистването на въздуха е все по-актуална тема в наши дни. Това е напълно достъпно и възможно вече в нашия дом. Научете повече тук.
Научете повече