Гладенето е една от най-трудоемките домашни задачи. Aко перфектно изглеждащите дрехи зависят от качествена ютия, то в случаи на сериозен куп дрехи или нужда да се справим с упорити гънки - ютията с парен генератор е вашият герой.
С повече пара и нови, модерни функции, този домашен уред скъсява времето за тази тягостна задача и ви осигурява безупречно гладки дрехи и повече свободно време.
1. Защо да изберем ютия с парен генератор?
2. Класически модел и ютия с парогенератор
3. Какво има значение, когато избираме?
Съставена от модерна ютия, свързана с воден резервоар чрез маркуч, тази система позволява по-дълго гладене без нужда от прекъсване. Сравнително по-обемисто от класическата ютия, устройството се състои от резервоар за вода и бойлер за нагряване и производство на пара.
Този уред е добър избор, ако разполагате с много ризи, официални панталони или дрехи от деликатни платове. Вградените технологии гарантират професионално изглаждане за рекордно бързо време и без притеснения за любимите тоалети.
За да се възползваме максимално от предимствата на такъв тип уред, трябва да обърнем внимание на критериите, различаващи ютията с парогенератор от класическия тип.
За разлика от класическата ютия, парният генератор произвежда значително повече пара на по-висока температура, а благодарение на резервоара си, гладенето може да продължи с часове.
Освен удължения процес на работа, мощността на устройството, в комбинация с голямото количество пара, обещава лесно изглаждане на дебели материи. Горещият въздух прониква надълбоко, оставяйки ви с перфектно гладки дрехи без много усилия.
Освен естетичния ефект, парата има и дезинфекцираща роля - тя спомага за премахването на бактерии както от повърхността на дрехите, така и в дълбочина.
Освен личните предпочитания (дизайн, цвят), други важни елементи при избора на ютия са силата на парната струя, налягането на парата, функциите на дадения модел, материалът, от който е направена гладещата повърхност, вентилационните отвори, теглото на ютията, комфортът и периодът на гаранция.
Мощната струя, отнесена към голямо количество дрехи, независимо от материала, означава скъсено време за гладене.
Изберете ютия с парен удар над 250 гр. при 1-3 гладения на седмица и уред с поне 350 гр. за по-интензивна употреба.
Има видове с по-слаб парен удар (100-150 гр.), но те са по-подходящи за бързи корекции и не се справят с определени видове платове.
Колкото по-силна е парната струя, толкова по-добро е проникването й в материите. Насочете се към ютия с налягане от поне 5 бара. Има устройства с изключително високо ниво на представяне, което може да стигне дори до 8 бара.
Колкото по-висока е стойността, толкова по-ефективен е уредът. За тази цел, търсете на кутията обозначение от поне 2400 W.
· OptimalTemp, е функция, която позволява гладенето на всякакви материали, от дънки до коприна, без да настройвате температурата. · Самопочистване. Твърдостта на водата може да доведе до образуване на варовик, но някой уреди имат функции за справяне дори с този проблем. С функцията Smart Calc Clean, декалцирането се извършва автоматично. Активирането й веднъж месечно осигурява оптималното представяне на уреда за максимално дълго време. · Автоматично изключване. Ютията с парен генератор спира да работи след пет минути в изправена позиция и след само 30 секунди в хоризонтално положение. Силната парна струя е особено полезна при по-предизвикателни за поддръжка дрехи.
За да се насладите на своята ютия с парогенератор, трябва да обмислите и функциите, които биха ви били най-полезни. А те са най-разнообразни, в зависимост от модела, който изберете:
За да си осигурите добри резултати, повърхността, влизаща в контакт с дрехите, трябва да бъде покрита с незалепваща материя.
Повечето ютии са направени от тефлон, алуминий, неръждаема стомана или паладий – метали, които осигуряват бързо нагряване, но се драскат лесно. За дълготрайна употреба, лесно плъзгане и равномерно разпределение на топлина, този модел е изключително подходящ.
Не забравяйте да проверите за вентилационни отвори в горната част – това осигурява безпроблемно гладене на проблемни зони, като яки на ризи например.
За незабавни резултати се насочете към модели с голям брой отвори. Колкото повече – толкова по-бързо гладене.
Размерът на отворите също е важен – средните по големина модели имат малко, но големи отвори, докато по-висококачествените уреди разполагат с повече отвори с широчина само няколко милиметра.
Ютията с парен генератор обикновено тежи колкото и класическия модел. Най-важният фактор, който да вземем предвид тук е теглото на техниката, с която ще боравим.
Помислете също къде ще съхранявате уреда и с колко място разполагате. Ако имате обикновена дъска за гладене, най-вероятно ще има дисбаланс, когато сложите на нея по-тежък уред.
Един от рядко обмисляните фактори при избора на ютия е комфортът.
Воден резервоар с обем от поне 1,5 л. (при наличие на такива, побиращи дори 1,8 л.) е достатъчен за гладене в продължение на няколко часа.
Времето за загряване (две минути е добър диапазон), лекотата на уреда, системата за прибиране на маркуча, свързващ парогенератора и ютията, както и възможността за пренасяне са няколко елемента, които не трябва да пропускате, когато правите своя избор.
Ютията с парен генератор се отличава с повече пара, с по-голяма мощност и обещава не само перфектно изгладени дрехи, но и скъсен процес, за да може да посветите времето си на нещата, които наистина си струват.